• Home
  • Blog
  • Od pomysłu do wizy [#2]: Nasz wybór wizy i zasady przyznawania

Od pomysłu do wizy [#2]: Nasz wybór wizy i zasady przyznawania

Jaką wizę wybrać?

Jest to szerokie zagadnienie. Rodzajów wiz jest baaaardzo dużo. Sami możecie sprawdzić je na stronie http://www.immi.gov.au/visas/pages/find-a-visa.aspx

Ponieważ nie pracuję w urzędzie emigracyjnym w Australii nie będę się wypowiadać na temat wszystkich wiz, gdyż nie posiadam takiej wiedzy.

Opiszę wizy, które my aktualnie posiadamy przebywając w Australii.

Jak pewnie już wiecie osoba, która pragnie wyjechać do Australii musi posiadać wizę. Oczywiście możecie wjechać na Antypody na wizie turystycznej, proces aplikacji jest bardzo szybki i prosty, gdyż wszystko załatwiane jest przez Internet. Jednak posiadając wizę turystyczną nie możecie pracować. Takie jest prawo. Takie rozwiązanie nie było wystarczające dla nas, dlatego też odrzuciliśmy taką opcję wyjazdu już na samym początku.

Kiedy my zaczęliśmy się intensywnie interesować tematem wiz i wyjazdu, a był to maj 2014 , nie było jeszcze w Polsce aktywnego programu Work and Holiday. Jest to świetna okazja dla tych, którzy nie ukończyli jeszcze 31 lat, ale mają już skończone 18. Posiadając tę wizę, możecie pracować legalnie oraz podróżować. Jak dla mnie najlepsza opcja. Oczywiście są różne obostrzenia, ale tutaj też dokładnie nie jestem w stanie doradzić, ponieważ my takiej wizy niestety nie mamy więc szczegółów nie znam. Dla zainteresowanych podaje link z informacjami: http://www.australia.pl/wsawpolski/Visas_and_Migration.html

Jaki był nasz wybór?

My wybraliśmy wizę studencką. Myślę, że najpopularniejszą, gdyż mimo wszystko najprościej ją dostać.

Każdy z nas, niezależnie od górnej granicy wieku (musi mieć skończone 18 lat) może być w Australii studentem. Zasady są proste: podczas twojego pobytu tutaj musisz się uczyć. Kiedy skończysz studia lub college musisz opuścić kraj. W praktyce wygląda to tak, że ludzie wybierają różne kursy, które de facto są tylko po to, żeby móc mieszkać w Australii. Oczywiście jeśli dysponujesz sporą gotówką możesz tutaj studiować na uniwersytecie kierunek, który Cię interesuje i jestem pewna, ze jest to inwestycja, która w przyszłości z pewnością się opłaci. Studia za granica w obcym języku są dużym wyzwaniem i myślę, że wiele znaczą w polskiej rzeczywistości.

Niestety jest to bardzo kosztowne, dlatego zdecydowana większość wybiera kursy w college. Asortyment szkół i kierunków jest bardzo szeroki. W zależności od zasobności portfela możesz kupić kurs trwający kilka miesięcy rok lub dłużej. W Australii mamy dwa typy collegów: można wybrać naukę języka angielskiego lub kursy zawodowe. Te drugie są zdecydowanie tańsze.

O szkołach, kursach i zasadach opowiem szczegółowo w oddzielnym poście.

Zasady przyznania nam wiz

O wizę studencką aplikuje się on–line, wniosek wysyłany jest do Berlina. Wystarczy wybrać szkołę, kurs i zapłacić zaliczkę, następnie otrzymuje się potwierdzenie, że jest się zapisanym na dany kurs. Ten papier wraz z wyciągiem bankowym na którym widnieje suma, która jest wymagana przez rząd Australii oraz dowodem wpłaty za wizę, ubezpieczenie i kurs wysyłamy do ambasady w Berlinie. Odpowiedź otrzymujemy w ciągu dwóch tygodni. Przeważnie z pozytywnym skutkiem. Posiadając tą wizę można pracować legalnie 20h/tydzień.

Ponieważ my korzystaliśmy z usług agencji, nie musieliśmy wysyłać tych dokumentów sami i wszystkie sprawy formalne załatwiała za nas agencja. Jest to wygodne i prostsze rozwiązanie szczególnie jeśli wyjeżdża się tak daleko i po raz pierwszy. Myślę, że dzięki pomocy agenta załatwiliśmy to sprawniej i bez zbędnych nerwów.

Pomoc agenta okazała się niezastąpiona, ponieważ my ubiegaliśmy się również o tzw. wizę „de facto” lub inaczejpartner visa„. Warunkiem tej wizy jest udowodnienie ważności i trwałości twojego związku. Ponieważ ja byłam głównym aplikantem o wizę studencką, Dominik jako aplikant o wizę „de facto” zyskiwał wszystkie warunki i przywileje mojej wizy. Czyli może również przybywać w Australii na czas, w którym ja się uczę. Może pracować 20h/tydzień, ale ważny atut tej wizy: nie musi się uczyć! Taki scenariusz był dla nas najbardziej odpowiedni finansowo i możliwy do realizacji.

Udowodnienie związku nie było w cale takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Dlatego jesteśmy wdzięczni naszej agentce, która po kolei informowała nas jakich dokumentów potrzebujemy i która pilnowała żeby wszystko było tak jak należy. Pokrótce potrzebowaliśmy: wspólną umowę najmu mieszkania ( przynajmniej dwuletnią), wspólne konto bankowe (też co najmniej dwuletnie), dowód zakupu wspólnych rzeczy np. raty, kredyty. Bilety lotnicze z wspólnych wyjazdów, zaproszenia, kartki świąteczne, zdjęcia, rachunki, wspólne karty członkowskie np. na siłownię, oraz zaświadczenia rodziny i znajomych potwierdzające autentyczność naszego związku. Mówiąc w skrócie, trzeba przedstawić ambasadzie, że trwa się w poważnym związku powyżej 12 miesięcy i jest to znajomość wróżąca długoletnią wspólną przyszłość :)

W momencie aplikacji, która odbyła się w grudniu 2014 roku byliśmy gotowi ze wszystkimi dokumentami, na decyzję czekaliśmy niecałe dwa tygodnie i była na szczęście pozytywna :D Dostaliśmy pozwolenie na pobyt w Australii do 20 kwietnia 2016. Zatem należało wyjechać jak najszybciej :)

Zachęcamy gorąco do zadawania pytań i komentarzy, gdyż wiem, że jest to jedno z najbardziej interesujących Was zagadnień.

Trackback from your site.

Comments (6)

  • Avatar

    Natalia

    |

    Mam pytanie, jakie dokumenty przedstawiliście, żeby udokumentować Wasz związek i które wystarczyły, żeby Dominik mógł dostać Partner Visę?

    Reply

    • Avatar

      Justynka

      |

      Natalio musieliśmy udowodnić, że w czasie aplikowania o wizę jesteśmy już ze sobą przynajmniej rok, a najlepiej jeśli byłby to okres dwóch lat lub więcej. Rok to minimum, ale oczywiście im dłużej tym lepiej dla Was:)Potrzebowaliśmy pokazać takie dokumenty jak: wspólną umowę najmu mieszkania;rachunki za media wystawione na nasz wspólny adres;wspólne zobowiązania np raty, kredyty; wspólne konto bankowe; bilety lotnicze z naszych wycieczek; rachunki, faktury zakupu wspólnych sprzętów, kartki pocztowe od krewnych, znajomych; wspólne zaproszenia na ślub od naszych znajomych;zaświadczenia od rodziców, przyjaciół, którzy potwierdzali, że trwamy w tym związku; zaświadczenia od np fitness klubu, do którego uczęszczaliśmy wspólnie i oczywiście nasze zdjęcia. Im więcej przedstawicie dowodów na to, że jesteście ze sobą długo, tym lepiej. Moja rada: zbierajcie po prostu wszystkie te papiery gdzie widnieją razem wasze nazwiska:)

      Reply

  • Avatar

    Renata

    |

    Cześć Justyna i Dominik, od dawna ciągnie mnie do Australii, niestety ani mój zawód ani mojego partnera nie kwalifikuje nas do wizy stałego pobytu. Odciągałam myśl o wizie studenckiej, ale być może to jest jedyny sposób na wjazd do Australii. Czy moglibyście powiedzieć ile mniej więcej kosztuje wynajęcie agenta i gdzie można znaleźć listę kursów-szkół.Czy na wizę studencką również wymagane jest zaliczenie egzaminu IELTS? Czy udało wam się już podjąć jakąś pracę, czy są oferty? Przepraszam za tyle pytań na raz. :)
    PS Dzisiaj natrafiłam na wasze filmiki na youtube – przyjemnie się ogląda – kontynuujcie reportaże.
    Renata

    Reply

    • Avatar

      Justynka

      |

      Renato dziękujemy za miły komentarz, cieszymy się, że przyjemnie się nas ogląda:) Co do listy Twoich pytań, rozumiem je, bo sama nie tak dawno miałam podobne:) Wiza studencka jest niejedynym, ale moim zdaniem najszybszym sposobem na zamieszkanie w Australii. Co do reszty Twoich pytań, jestem w trakcie pisania postów, które powinny pojawić się na naszym blogu już w przyszłym tygodniu. Także gorąco zachęcam do śledzenia:) Pozdrawiam, Justyna

      Reply

  • Avatar

    Karol

    |

    Hej
    Gratuluję spełnienia marzeń i wszystkiego najlepszego w Australii!
    Drobe poprawki:
    1. „Kiedy skończysz studia lub college musisz opuścić kraj.” – Nikt nie zmusza Cię do opuszczenia Australii po skończeniu szkoły. Swoją wizę studencką możesz przekształcić na inną nawet podczas trwania kursu.
    2. „my ubiegaliśmy się również o tzw. wizę “de facto” lub inaczej “partner visa“” – Dominik jako twój dependant dostał również wizę studencką na podstawie związku partnerskiego z tobą – nie dostał wizy partnerskiej. Sprawdź numer wizy na grancie.
    3. Wniosek nie jest wysyłany do Berlina lecz po złożeniu aplikacji on-line jest rozpatrywany w Australii.

    Reply

Leave a comment