Jaki kurs wybrać?

Wszystko zależy od zainteresowań danej osoby. Nasza agencja zaproponowała nam szereg kursów w różnych szkołach, z którymi współpracują.

Język angielski

Kiedy planowałam przyjechać do Sydney moim głównym celem edukacyjnym była nauka języka angielskiego.
Generalnie college proponują kursy General English, na których uczysz się języka w sposób standardowy, czyli głównie gramatyki i realizujesz po kolei poziomy, aż do poziomu advanced. Oprócz tych kursów można wybrać również kurs przygotowujący do egzmainu IELTS (International English Language Testing System).
Ponieważ opuszczając kraj mój angielski był na poziomie upper intermediate stwierdziłam, że zapiszę się na IELTS course preparation, gdyż test IELTS jest uznawany przez największe uczelnie, firmy oraz instytucje zawodowe na świecie. O samym kursie i egzaminie IELTS napiszę szczegółowo w oddzielnym poście.
Kursy angielskiego kupuje się na tygodnie, w każdy poniedziałek rozpoczyna się nowy kurs. Można uczyć się jeden tydzień lub nawet jeden rok, wszystko zależy od twoich potrzeb.

Kursy zawodowe

Z kursami zawodowymi sprawa wygląda troszkę inaczej. Okres nauki zamknięty jest w tzw. termy, które w każdym collegu mogą być różne. W tym do którego ja jestem zapisana jeden term trwa 6 tygodni. Cały kurs liczy 5 termów czyli 30 tygodni. Na zajęcia można uczęszczać rano, popołudniu lub wieczorem. Jest to udogodnienie dla osób, które pracują, czyli prawie wszystkich studentów :) Pomiędzy termami zazwyczaj są dwa tygodnie wakacji, ale to też zależy od collegu.
Ważne jest to, że w czasie wakacji studenci mogą pracować full-time czyli 40 godzin tygodniowo.

Rodzaje kursów zawodowych

Najczęściej spotykane kursy to Business, Accounting, Human Resources, Hospitality, Information Technology, Marketing, Project Management, Fitness, Tourism.
Wybór naprawdę jest ogromny zarówno wśród szkół jak i kierunków. Ucząc się w collegach można zdobyć porównując na warunki polskie wykształcenie policealne. Są to: Certificate II, Certificate III, Certificate IV, Diploma of… oraz Advanced Diploma of…
Studia licencjackie oraz magisterskie można uzyskać tylko na uniwersytetach, które niestety są dużo droższe niż college.

Szkoły, które znam to:

To tylko kilka spośród wielu.

Tak naprawdę smutna prawda jest taka, że niewiele możemy wynieść z tych zajęć szczególnie jeśli chodzi o kursy zawodowe. Ludzie chcący mieszkać w Australii potrzebują college, aby dostać wizę studencką. To samo napędzające się koło: studenci-wiza-pieniądze-college. Jedni potrzebują drugich do życia, taka symbioza. Urząd Emigracyjny bardzo skrupulatnie sprawdza czy dany student uczęszcza na zajęcia czy nie, ponieważ póki studiujesz , możesz mieszkać w Australii. W razie kiedy nie ma się wymaganej obecności można obawiać się deportacji, a już na pewno sporych problemów z Urzędem Emigracyjnym.

Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie szkół, kierunków zadawajcie pytania w komentarzach.
Postaramy się Wam pomóc w miarę naszej wiedzy i możliwości.

Trackback from your site.

Comments (2)

 • Avatar

  Renata

  |

  Czesc Justyna i Dominik! Mam pytanie dotyczace edukacji i dlugosci pobytu na wizie studenckiej. Powiedzmy ze moj kurs trwa rok, jak dlugo po jego ukonczeniu mam prawo pobytu w Australii? Jak dlugie moga byc przerwy pomiedzy roznymi kursami aby moc utrzymac wize studencka?
  PS Przepraszam ale nie mam czcionki polskiej skad pisze. Z gory dziekuje za odpowiedz.
  Pozdrowienia, Renata

  Reply

  • Avatar

   Justynka

   |

   Hej Renata.Niestety nie jestem pewna ile maksymalnie mogą trwać przerwy czyli tzw. holidays pomiędzy kursami, gdyż nie pracuję w agencji i nie znam programu każdej uczelni tutaj. Ale z tego co się sama dowiadywałam będąc w Sydney na miejscu, przeważnie jest to jeden do dwóch miesięcy. Jeśli chodzi o okres czasu, który możesz spędzić w Australii po zakończeniu kursu jest to niestety jeden miesiąc. Ale!! Weź proszę pod uwagę, że każdy z nas jest inny i każda aplikacja jest rozpatrywana indywidualnie. Agenci posiadają najobszerniejszą wiedzę na ten temat, ja sama wiem tyle, ile udało mi się od nich dowiedzieć. Pozdrawiam!

   Reply

Leave a comment