złotówki i dolary australijskie

Koszty wyjazdu do Australii

Koszty emigracji do Australii to na pewno jeden z głównych tematów, którym interesują się osoby planujące wyjazd. Przyznam się, że nie spodziewaliśmy się na samym początku, że koszt wyjazdu do Australii będzie tak wysoki. Trzeba szczerze powiedzieć, że taki wyjazd nie jest dla każdego. Nam zebranie odpowiedniej sumy zabrało kilka miesięcy oraz wymagało od nas pewnych poświęceń.

Nakreślę w tym wpisie uśrednione opłaty jakich my musieliśmy dokonać. Wiadomo, że z biegiem czasu mogą one ulec zmianie. Podawane kwoty są w dolarach Australijskich.

Opłaty podstawowe:

 • wiza studencka oraz partnerska (niezależnie na jaki okres jest wydana) – główny aplikant 545$, osoba zależna 405$,
 • ubezpieczenie – ok. 55$ za każdy miesiąc pobytu od osoby,
 • obowiązkowe badanie lekarskie przeprowadzone w Polsce (Kraków, Warszawa) – 500 zł od osoby

Koszty nauki

Zależą od kursu który wybierzecie i od agencji z którą współpracujecie. Nie mam zielonego pojęcia jaką kwotę pobiera agencja za swoje usługi, gdyż nie jest to nigdzie wyszczególnione. Dokonuje się jednej wspólnej wpłaty za wizę, ubezpieczenie oraz szkołę/uniwersytet.

Uśredniając kurs języka angielskiego to koszt ok 200$ za tydzień od osoby plus opłata wpisowa 200$. Należy jednak brać pod uwagę, że ceny mogą się różnić w zależności od wybranej szkoły.

Kursy zawodowe są z reguły tańsze od językowych. Z tego co słyszę aktualnie od moich kolegów, mój kurs jest naprawdę w bardzo dobrej cenie. Około 110$ za tydzień od osoby plus opłata wpisowa 200$.

Ważna wiadomość! Nie trzeba od razu wpłacić całej kwoty. Koszty kursów są podzielone na raty, wystarczy wpłacić część, a resztę już na miejscu w Australii.

Bilety lotnicze

Tutaj można popuścić wodze fantazji i uszczuplić portfel ;) Wszystko zależy od tego jak sobie będziecie chcieli lecieć. Znamy osoby, które do Australii leciały 4 dni lub wracały do Polski nawet przez 2 tygodnie odwiedzając po drodze kilka państw i zapłaciły za to 2500 zł!!! (sic). Nam jednak zależało na jak najkrótszym czasie podróży, najmniejszej liczbie międzylądowań oraz komforcie, dlatego wybraliśmy linie lotnicze Emirates. Bilet w jedną stronę od osoby w marcu 2015 r. wyniósł nas około 3000 zł.

Ważne!

Trzeba być również przygotowanym na udokumentowanie środków na koncie (jednorazowy wyciąg), jeśli oczywiście poprosi o to Urząd Imigracyjny. Jest to kwota ok. 1100$ na miesiąc pobytu za jedną osobę.

Dobra wiadomość: Wyciąg można zrobić jeszcze przed zapłatą za szkołę, wizę i ubezpieczenie, daje nam to więcej udokumentowanych środków na koncie.

Dodatkowe koszty

Oczywiście trzeba się liczyć z kosztami dodatkowymi, które są już indywidualną sprawą każdego człowieka:

 • opłata za przelew dolarów za wizę, szkołę oraz ubezpieczenie do Australii
 • walizka, ubrania, sprzęt elektroniczny itp,
 • tłumaczenia dokumentów na język angielski u tłumacza przysięgłego (dyplomy, zaświadczenia w przypadku aplikacji o wizę de facto).
 • impreza pożegnalna w Polsce – bezcenna :)

Przelew dolarów do Australii

Niestety Polskie banki są jak złodzieje i opłata za przelew kilu tysięcy dolarów może wynieść kilka set złotych!!! Gdy my chcieliśmy przelać pieniądze to bank ze swoją „wyższą kulturą bankowości” zażyczył sobie ok 1000 zł!! Taka opłata według nas była chora i wystarczyło spędzić ok 4 godziny w Internecie na forach, aby znaleźć alternatywę. My skorzystaliśmy z oferty TransferWise Ostatecznie koszt przelewu wyszedł 150 zł zamiast wcześniej wspominanego 1000 zł.

Podsumowanie

Jeżeli zrobiliście małe obliczenia to za pewne już zobaczyliście, że jednak suma nie jest mała. W naszym przypadku był to wydatek około 20 tysięcy złotych za dwie osoby. Pamiętajcie jednak, że do tego jednak należy doliczyć pieniądze, które będą wam potrzebne na „start”. Australii niestety nie należy do najtańszych. Koszty życia w Australii porównaniu do Polski można pomnożyć przez 3. Jednak na ten temat innym razem :)

Film na temat kosztów naszego wyjazdu

Trackback from your site.

Comments (1)

 • Avatar

  Magda

  |

  Hej Justynka i Dominik, chciałam poinformować, że nie mieliście wyszczególnionych opłat za usługi naszej agencji, ponieważ ich nie było. Nasze usługi są BEZPŁATNE. Serdecznie pozdrawiam:) Magda Stefaniak Open Conexus / Australia Study

  Reply

Leave a comment