Moja przygoda z IELTS :)

Co to jest IELTS

International English Language Testing System w skrócie IELTS jest to test sprawdzający umiejętności językowe, stosowany do oceny poziomu znajomości języka angielskiego osób przyjmowanych na studia lub do pracy. Stworzony został przez trzy instytucje: British Council, University of Cambridge ESOL Examinations oraz IDP Australia.

Dostępne są dwa moduły egzaminu IELTS: Academic i General Training.

 • moduł Academic przeznaczony jest dla osób planujących studia w języku angielskim, natomiast
 • moduł General Training jest odpowiedni dla osób pragnących zdobyć doświadczenie zawodowe lub odbyć staż w krajach, gdzie angielski jest językiem komunikowania się oraz dla osób imigrujących do Australii, Kanady i Nowej Zelandii.

IELTS składa się z czterech części:

 • Listening (Słuchanie),
 • Reading (Czytanie),
 • Writing (Pisanie),
 • Speaking (Mówienie).

Wszyscy kandydaci, niezależnie od wybranego modułu, zdają takie same części Słuchanie i Mówienie. Rozróżnienie wg modułu dotyczy natomiast części Czytanie i Pisanie. Części pisemne egzaminu trwają około 3 godzin (bez przerw). Część ustna egzaminu może odbyć się tego samego dnia lub na 7 dni przed albo po części pisemnej. Przebiega ona w formie spotkania 1:1, czyli jeden kandydat z jednym egzaminatorem. Dodatkowo rozmowa jest nagrywana.

Dlaczego wybrałam kurs przygotowujący do IELTS?

Wybrałam IELTS ponieważ nie chciałam studiować General English. Stwierdziłam również, że jeśli istnieje jakakolwiek szansa pracy w Australii w moim zawodzie (technik farmacji) to posiadanie wysokiej noty z IELTS’a będzie moim dodatkowym atutem. Przyjeżdżając do Sydney jako student muszę się uczyć, uznałam, że taki kurs może okazać się bardzo przydatny i teraz z perspektywy czasu nie żałuję tej decyzji. Ponadto IELTS uznawany jest przez największe uczelnie, firmy oraz instytucje zawodowe na świecie. Jest ważny dwa lata, także pomyślałam, że gdybym później szukała pracy w Polsce, mając międzynarodowy certyfikat znajomości języka angielskiego zrobiony w Australii, byłoby to coś nietypowego i przemawiającego za mną na tak. Może naiwne myślenie? Zobaczymy w niedalekiej przyszłości:)

Czy IELTS jest potrzebny do emigracji do Australii?

To pytanie często padało od moich znajomych. Nie jest on warunkiem koniecznym jeżeli chodzi o wyjazd do Australii na wizie studenckiej. Inaczej jest z „Skilled Independent Visa”. Jeżeli Twój zawód znajduje się na liście zawodów poszukiwanych w Australii możesz ubiegać się o tą wizę, która gwarantuje Ci możliwość życia i pracy w Au jako stały rezydent. Chcąc ubiegać się o „skills wizę” będąc jeszcze w Polsce musisz zdać IELTS na wymaganym poziomie. Jeżeli chcesz zrobić to z poziomu Australii, musisz go zdać tutaj na miejscu. Najczęściej zdaje się moduł: General Training.

Podaje linki rządowe dla zainteresowanych tym tematem, gdyż ja nie jestem specjalistą i nie chcę nikogo wprowadzić w błąd:

www.immi.gov.au/Visas/Pages/189.aspx

www.immi.gov.au/visas/pages/190.aspx

www.immi.gov.au/Work/Pages/skilled-occupations-lists/skilled-occupations-lists.aspx

Ponieważ ubieganie się o „wizę skills ” jest bardzo kosztowne oraz trwa w zależności od przypadku nawet do dwóch lat, my postanowiliśmy wyjechać na wizie studenckiej. Chcieliśmy zrobić to szybko, a będąc już na miejscu postanowiliśmy rozeznać się w rynku pracy oraz możliwościach dla nas.

Także trzy dni po wylądowaniu na Antypodach zaczęłam moją przygodę z „IELTS course preparation”.

IELTS Course Preparation

Sam kurs polecam, ponieważ osoby, które w przyszłości chcą zdać ten egzamin wiedzą, że jak każdy tego typu test, jest on niestety niesprawiedliwy i bardzo często nie oddaje prawdziwej wiedzy posiadanej przez kandydata.

Egzamin ten posiada wiele pułapek i sztuczek, które warto poznać wcześniej. Dodatkowo na kursie poznajesz wiele cennych wskazówek, jak szybko znaleźć rozwiązanie w obszernym tekście „readingu” oraz na co zwracać największą uwagę. Oczywiście, jakość kursu jest zależna od nauczyciela, który prowadzi zajęcia. Ja miałam trzech wykładowców i każdy z nich prowadził zajęcia w inny sposób. Każdy z nich oczywiście miał również swoich zwolenników jak i przeciwników wśród studentów:) Myślę, że najważniejsze to to, żeby wybrać taki kurs, gdzie zajęcia są prowadzone przez egzaminatorów. Gdyż tylko ktoś kto egzaminuje, wie dokładnie czego oczekuje się od osoby egzaminowanej.

Ważne!!

Jeśli chcesz studiować w Australii na uniwersytecie, przeważnie musisz zdać moduł Academic na poziomie wymaganym przez daną uczelnię.

Różnice między Academic a General  

Ja zamierzam zdawać moduł General Training. Dlatego nie znam szczegółów w rozwiązywaniu zadań dla Academic. Podam tylko główne różnice pomiędzy nimi.

Część pisemna tzw. writing jest najbardziej zróżnicowana. W wersji General pierwszym zadaniem jest napisanie listu formalnego bądź nieformalnego, gdzie w wersji Academic trzeba zanalizować graf, tabelę, wykres lub opisać proces. Na to zadanie mamy 20 minut. 

Zadanie drugie dla Academic i General jest takie samo: napisanie eseju. Czas trwania:40 minut, czyli łącznie cała część pisemna trwa 1h. 

W części gdzie sprawdzane jest rozumienie tekstu czytanego, osoby zdające część General mają moim zdaniem łatwiejsze teksty, w sensie bardziej ogólne i dotyczące tematów, które można spotkać w życiu codziennym np. oferty pracy, reklamy.

W wersji Academic są to bardziej specyficzne topiki, typowo akademickie problemy. Gdzie największym problemem jest nieznajomość słownictwa z danego tematu.

Reading trwa 1h, równocześnie trzeba przeczytać pytania, znaleźć odpowiedzi w tekście oraz przenieść je na kartę odpowiedzi.

Listening trwa 40 min oraz po zakończonym słuchaniu nagrania, ma się 10 minut na sprawdzenie  i przepisanie ich na kartę odpowiedzi.

Speaking trwa ok 15 – 19 minut. Może odbyć się tego samego dnia co trzy pozostałe części lub kilka dni wcześniej lub później. Egzamin przebiega w formie rozmowy z egzaminatorem. Pierwsza część to pytania ogólne o Ciebie, co robisz, gdzie pracujesz, studiujesz? Następnie część druga polega na płynnej wypowiedzi przez 2 minuty na temat zadany przez egzaminatora, a część trzecia to swobodna konwersacja na pytania zadane przez egzaminatora. Warto pamiętać, że 3 pierwsze są łatwiejsze niż 3 następne.

Tags:

Trackback from your site.

Comments (3)

 • Avatar

  Ewa

  |

  Hej, jestem technikiem farmacji i zastanawiam się nad wyjazdem do Nowej Zelandii. Orientujesz się może czy jest możliwość pracy w tym zawodzie i jakie warunki trzeba spełnić?

  Reply

  • Avatar

   Justynka

   |

   Hej,
   Niestety ale nie jestem zorientowana odnośnie Nowej Zelandii. Jedyne co mogę Ci poradzić, to spraw sobie czy twój zawód znajduje się na liście zawodów pożądanych w Nowej Zelandii. Odnośnie Australii wiem więcej i niestety oni nie respektuja dyplomu technika farmacji. Wejdz na stronę AHPRA i tam jest napisane jakie warunki trzeba spełniać żeby mieć uznane w Au wykształcenie wyższe z innego kraju w dziedzinie farmacji.

   Reply

Leave a comment